Tanie walizki - Gdzie szukać najlepszych okazji?
21 września 2024Podróże to wspaniała przygoda, która rozwija naszą wyobraźnię i duszę. Jednak zanim ruszymy na podbój kolejnych destynacji, musimy zadbać o odpowiedni bagaż. Czy wiesz...
Francja to kraj sera wszelkiego rodzaju. Każdy region ma swoje, wyjątkowe gatunki, które wyróżniają się doskonałym smakiem. To właśnie we Francji zaczęto produkować pierwsze sery. Prawdopodobnie to mnisi stworzyli recepturę produkcji serów, bo to właśnie klasztory były początkowo głównymi ośrodkami rolnymi.
Wysoka jakość francuskich serów to zasługa rygorystycznym przepisów odnośnie produkcji. Nad tym czuwają specjalne instytucje. Dobre jakościowo sery są oznaczone symbolem AOC - appellation d’orgine contrôlée. Producenci, których sery mają to oznaczenie wykorzystują jedynie tradycyjne metody produkcji oraz stosują się do regulacji odnośnie rasy bydła, z którego uzyskiwane jest mleko do produkcji serów.
Francuskie sery dzieli się na sery świeże, twarde, półtwarde, twarde, pleśniowe oraz kozie.
Sery półtwarde uzyskiwane są na skutek odciskania serwatki w czasie procesu produkcji. Dlatego masa serowa jest miękka i elastyczna. Takie sery dojrzewają do roku czasu. Sprawdzają się dobrze w sałatkach. Takim serem jest raclette. W smaku zyskuje wyjątkowy akcent dopiero po podgrzaniu. Dobrze komponuje się z ziemniakami, ogórkami konserwowymi czy cebulką. Sery półtwarde idealnie pasują do wina! Zobacz Tesco wina i wybierz to, które najbardziej Ci smakuje.
Sery twarde są zbite i posiadają żółtą skórkę oraz dziury. Powstają na skutek długiego procesu dojrzewania. We Francji produkowane są w Alpach. Bardzo znanym serem tego typu jest comte, który dojrzewa około 2 lata. Ser z mleka krowiego wytwarza się przez cały rok. Wyróżniony jest certyfikatem AOC.
Sery kozie produkowane są nie tylko we Francji. Wśród serów tego typu wyróżnia się sery świeże, twarogowe, twarde oraz z porostem pleśni. Jednym z bardziej popularnych serów, wyróżnionych dodatkowo certyfikatem AOC jest crottin de Chavignol. W czasie dojrzewania pokrywa się on białą pleśnią i posada charakterystyczny, orzechowy smak.
Dzięki pleśni sery zyskują wyjątkowy smak. To właśnie ona odpowiedzialna jest za zapach. Skórka i pleśń ma inny smak niż środek takiego sera. Sery pleśniowe są we Francji bardzo ważne. Dzieli się je na dwie kategorie - z porostem pleśniowym i z przerostem pleśniowym. Te pierwsze mają białą skórkę i dojrzewają do 2 do 6 tygodni. Do nich zalicza się brie, camembert czy neufchâtel. Posiadają wyjątkowo delikatny smak. Z kolei w gronie serów z porostem pleśni wyróżnia się sery przemywane w czasie dojrzewania soloną wodą. Ich powierzchnia jest żółtoczerwona. W smaku są dość ostre. Do takich serów zalicza się munster.
Sery z przerostem pleśniowym mają w środku zielononiebieskie żyłki. Francuzi nazywają je bleu. Do mleka dodawane są specjalne kultury bakterii, a w czasie dojrzewania sery nakłuwa się. Dzięki temu pleśń rozwija się. Na ogół te sery produkowane są z mleka krowiego, ale są wyjątki. Lidl Stalowa Wola posiada w ofercie wiele smacznych rodzai sera.